EMDR

EMDR

EMDR, bireylerin travmatik deneyimleri ve diğer rahatsız edici anıları işlemesine ve üstesinden gelmesine yardımcı olan bir terapi biçimi olan Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme anlamına gelir. Terapi ilk olarak 1980’lerin sonunda psikolog Francine Shapiro tarafından geliştirildi.

EMDR terapisi, hastanın travmatik deneyimi kontrollü bir ortamda işlemesine yardımcı olmak için göz hareketleri, sesler veya tıklamalar gibi iki taraflı uyarıların kullanılmasını içerir. Terapist hastayı travmatik anıya odaklanması için yönlendirirken, aynı anda beynin işlemesine ve hafızayı hastanın genel zihinsel çerçevesine entegre etmesine yardımcı olduğuna inanılan iki taraflı stimülasyon sağlar.

EMDR terapisinin amacı, hastanın travmatik anıyı yeniden işlemesine yardımcı olmaktır, böylece artık ruh sağlığı ve esenliği üzerinde aynı olumsuz etkiye sahip olmaz. Bu, anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) gibi semptomlarda azalmaya yol açabilir.

EMDR terapisinin TSSB, anksiyete, fobiler ve depresyon dahil olmak üzere bir dizi durum için etkili bir tedavi olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, EMDR terapisinin herkes için uygun olmayabileceğini ve teknikte uzmanlaşmış, eğitimli ve lisanslı bir terapist tarafından yürütülmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

07.04.2023
182
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Albus Psikoloji
Albus Psikoloji
Merhaba
Albus Psikolojiye Hoş Geldiniz Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?